Diğer
November 10, 2013 posted by Oguzhan Turan

Windows 8 ve Windows 8.1 için NETCAD 5.0 Kurulumu – 32 bit ve 64 bit -

Windows 8 ve Windows 8.1 için NETCAD 5.0 Kurulumu – 32 bit ve 64 bit -

Merhaba Arkadaşlar,

Netcad 5.0 kurulumunu Windows 8 ve 8.1 üzerinde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Netcad 5.0 kurulum dosyalarının sizlerde var olduğunu kabul ediyorum. Piyasada en çok dolanan Netcad kurulum dosyaları resetat.com sitesinden alınmış olan dosyalardır.

Windows 8 ve 8.1 için yapacağımız kurulum windows 7 için yapacaklarımızın aynısı olacaktır. Kurulumun püf noktası Windows8 ve Windows 8.1 işletim sistemleri için sürücü imza zorlamayı devre dışı bırakma işlemleridir.
Olayları baştan alalım sırayla ilerleyim isterseniz.

 

1 -> Öncelikle windows kullanıcı hesap denetimini değiştirmemiz lazım ki windows sürekli olarak bunu yükleyim mi ? emin misin gibi sorular falan sormasın.

Bunu gerçekleştirmek için,

Denetim Masası > Kullanıcı Hesapları >Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarlarını değiştirin menü yolunu izleyerek kullanıcı denetimini en alt seviyeye indirip Tamam’a tıklıyoruz. Eğer bilgisayarımızı yeniden başlatmamız gerekiyorsa yeniden başlatıyoruz.

 

2 -> Netcad yazılımı yüklemeden önce imza yazılımını yüklememiz gerekmektedir. İndirmiş olduğunuz klasör içerisinde yer alan Sürücü_imza.exe isimli programı çalıştırıyoruz.

2.a -> İlk adımda Next diyoruz ve sonrasında Yes diyerek programı çalışır hale getiriyoruz.

2.b ->Ardından gelen pencerede Enable Test Mode seçeneği seçilir, Next seçeneği seçilir ve bilgisayar yeniden başlatılır.

 

 

2.c ->Tekrar sürücü_imza.exe programını çalıştırıyoruz ve bu sefer Sign a System File seçeneğini seçiyoruz ve Next diyoruz.

 

2.d -> Daha sonra gelen pencerede sürücü imza programının dosya konumunu yazmamız gerekiyor. Buraya C:\Windows\System32\drivers\resetat_2.sys yazıyoruz ve OK‘a tıklıyoruz.

 

 

2.e -> Programı Exit ve Next diyerek kapatıyoruz.

 

Buraya kadar bir sıkıntı olmaması lazım arkadaşlar. Şimdi Netcadi yüklemeden önce crack dosyasını yüklememiz lazım. Crack programından sonra konsolda yapacağımız işlemlerde windows8 kaynaklı bir hata ile karşılaşacağız. Bu hatanın çözümünü de yeri geldiğinde bahsedeceğim. Dilerseniz devam edelim. Bu arayı fırsat bilerek bir bardak çay koyabilirsiniz kendinize :)

 

3 -> Şimdi programı cracklememiz için yine bir program kuracağız. Program indirmiş olduğunuz dosya içerisinde 5.xhasp_32_64.exe isimli programdır.

Bu programın kurulumu, sıradan windows programların kurulumu gibi Next > Next ve Finish diyoruz bitiriyoruz o kadar.

 

4 -> Bu adımda crackler adlı klasör içerisinde ki ResetAt klasörlerini C:\Windows\System32\ dizinine kopyalamamız gerekiyor. Burada önemli nokta, 32 bit bilgisayarlar ResetAt32 klasörünü, 64 bit bilgisayarlar ise ResetAt64 klasörünü C:\Windows\System32\ dizinine kopyalamalı.

 

5 -> Zurnanın zort dediği yer işte tam da burası, çünkü burada windows8 veya  8.1, default olarak sürücü imza zorlamasını gerekli kılar. Ve tahmin edeceğiniz gibi Netcad kurulumunda sürücüyü imzalamamıza cracklememize izin vermez. Bundan sonra gerçekleşecek konsol işlemlerine devam ederseniz hata alırsınız, hata almasanız bile Netcad kurulumu hata verir.
Peki o zaman ne yapmalıyız. ?  Windows8 veya 8.1 de sürücü imzası zorlamasını devre dışı bırakmalıyız.

Burada şu işlemleri dikkatle yapmalısınız arkadaşlar;

5.a -> Klavyeden sol SHIFT tuşuna basılı tutarak bilgisayara yeniden başlat komutu veriyoruz.

 

5.b -> Bilgisayarımızı yeniden başlamak için kapanmadan önce bir ekran gelecek. Buradan Sorun Gider seçeneğini seçmeliyiz.

 

5.c -> Burada Gelişmiş seçenekleri seçiyoruz ve ilerlemeye devam ediyoruz.

 

5.d -> Burada Başlangıç Ayarlarını seçiyoruz ve ilerlemeye devam ediyoruz.

 

5.e -> Windows her zamanki gibi süründürmeye devam ediyor ama pes etmiyoruz az kaldı. :) Şimdi gelen ekranda Windows bizi bilgilendiriyor. Aşağıda saydığım Windows özelliklerini değiştirmek için yeniden başlatıyım mı emin misin diye soruyor. Buraya kadar geldik artık demirden korksak trene binmezdik diyoruz ve yeniden başlata tıklıyoruz. Bilgisayarımız yeniden başladığında hep birlikte orda olacağız.

 

5.f -> Bilgisayarımız yeniden başladı ve aşağıdaki gibi bir ekran geldi. Hangi özelliği değiştirmek istiyorsanız sayı ile numarasını girin diyor bize Windows. Biz de ihtiyacımız olan sürücü imza zorlamasını devre dışı bırak seçeneği olan 7 ‘ye basıyoruz. Num Lock’un açık olduğundan emin olun veya 7′ye bastığınızdan emin olun. Çünkü windows eğer farklı bir tuşa bassanız dahi bilgisayarı başlatır fakat istediğimizi gerçekleştirememiş olabiliriz. Sonra bilgisayar açılıyor.

 

Resimler ekran alıntısı olamadığı için kusura bakmayın bu arada.

Artık konsol ekranından biraz gizli işlere bulaşabiliriz ;)

 

6 ->Son bulunduğumuz dizin olan C:\Windows\System32\ dizinindeki cmd . exe programı ile windows konsol ekranını yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Bu işlemi Windows 8 de farklı şekillerle de yapabilirsiniz.

Fare imlecini ekranın sağ üst noktasından aşağı kaydırdığımızda çıkan sağ ekran menüsünden Ara komutu ile cmd . exe’yi arayarak yönetici olarak çalıştırabilirsiniz.

Veya imleci ekranın sol alt noktasına götürüp sağ tıklayarak çıkan menüden Windows PoweShell ( Yönetici ) seçeneğine tıklayarak konsol ekranını yönetici olarak başlatabiliriz.

 

7 -> Gelen konsol ekranında bulunduğunuz dizin C:\Windows\system32\ olmalı. Eğer bulunduğunuz dizin burası değilse yönetici olarak çalıştıramadınız demektir.

Şimdi konsol ekranında hacker olmaya hazır olun. :)

32 bit için,

> cd resetat32  <ENTER>

> yukle <ENTER – Sürücünün imzalanmadığını yine de yüklemeye devam etmek istediğinizi soracak. Kurulumu onaylayın.>

Tam bu esnada aşağıda görüldüğü gibi bir ekran gelecektir. Eğer gelmediyse sürücü imza zorlamasını devre bırakma için yaptığımız adımları doğru yaptığınızdan emin olun.

 

Burada sürücü yazılımını yüklememiz için bizden izin istiyor. Eğer sürücü imza zorlamasını devre dışı bırakmasaydık bu ekran gelmeyecekti ve hata verecekti. Penceredeki soruya tabi ki de, Bu sürücü yazılımını yine de yükle diyoruz ve konsol ekranında işlemler gerçekleşiyor. İşlem bittiğinde aşağıdaki komut ile devam ediyoruz.

>x86 <ENTER – Açılan pencerede Y ile ilerleyin.>

İşlemlerin bitmesini bekleyin ve ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

Eğer tüm buraya kadar işlemleri doğru yaptıysanız ve hata ile karşılaşırsanız lütfen yorumda bildirin.

 

64 bit için,

Yukarıda 32 bit için yaptığımız işlemler aynı ama komutlarımız farklı olacaktır. Fakat yine sürücü yazılımı ekranının gelmesi gerekir. Yani sürücü imza zorlamasını devre dışı bıraktığımızdan emin olmalıyız.

Komutlarımız,

 >cd resetat64 <ENTER>

>yukle < ENTER >

>x64 <ENTER – Açılan pencerede Y ile ilerleyin.>

İşlemler bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

8 -> Eğer buraya kadar her adımı doğru ve eksiksiz şekilde yaptı iseniz, artık Netcad’i çalıştırabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz klasör içerisinde ki NETCAD klasörü içerisindeki NETCAD klasörünün de içinde ki :) NC32 . exe programını başlatarak Netcad’i çalıştırabilirsiniz. Ama bana sorarsanız bu klasörü C:\Netcad\ dizinine kopyalarsanız yani netcad klasörünü C’ye kopyalarsanız daha sağlıklı olur.

Söyleye söyleye dilimde tüy bitti ama son kez söylemezsem pişman olurum. İşin püf noktası sürücü imza zorlamasını devre dışı bırakılması kısmıdır. O kısmı doğru şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olun.

9 -> Vee mutlu son. Artık C’ye kopyaladığımız NETCAD klasörü içindeki NC32 . exe ile Netcad programımız çalışır hale geldi.

 

Yazıda sürücü imza resimleri resetat.com’dan alınmıştır. Diğer ekran alıntıları kendi bilgisayarımdan alınmıştır.

 

Umarım faydalı olur.

İşlemleri gerçekleştiren arkadaşlar hata alırlarsa veya almazlarsa geri bildirim yaparlarsa sevinirim.

Herkese kolay gelsin.

 

 

Yazar Hakkında

Nev-i şahsına münhasır Bilgisayar mühendisi

View all articles by Oguzhan Turan

Bu yazıyı paylaşın

Leave a Reply

Facebook Yorumları